Meine Jugend - Moja mladosť

Typ podujatiaVýstava

Obrázok podujatia Meine Jugend - Moja mladosť

Popis

Výstava fotografií z 20. až 30. rokov 20. storočia

Spišské kultúrne centrum a knižnica (SKCaK) a OZ PRO MEMORY vás pozývajú na vernisáž fotografií s názvom Meine Jugend, ktorá sa uskutoční dňa 4. mája 2023 o 17.00 hod. v priestoroch SKCaK.

Prameňom pre zostavenie výstavy fotografií rodáka zo Spišskej Novej Vsi, židovského klenotníka, hodinára a optika, Imricha Apfelbauma bol jeho osobný album s názvom MEINE JUGEND (Moja mladosť). Podľa albumu nesie názov výstava, ktorá prezentuje výber šesťdesiatich dobových fotografií z 20. až 30. rokov 20. storočia. Kurátorkou výstavy je PhDr. Ružena Kormošová, PhD.

Autorovi sa vďaka jeho bohatým aktivitám a záľube vo fotografovaní podarilo zdokumentovať časť histórie mesta Spišská Nová Ves. Výstava obsahuje vzácne fotografie portrétov dievčat, zatiaľ verejne neprezentované a nepublikované pohľady na mesto, autentické zábery Spišského hradu, najkrajšieho a najznámejšieho hríbovitého skalného útvaru na Slovensku Markušovského skalného hríbu. Návštevník na nej objaví zábery z turistických vychádzok a výletov I. Apfelbauma a jeho priateľov do Slovenského raja i Vysokých Tatier, z jeho horolezeckých aktivít. Kultúrny život predstavujú fotografie z majálesu spevokolu Dalarda, kabaretného vystúpenia a zábery z maškarného plesu. Milovníkov športu zaujmú fotografie z výstavby športového ihriska a športovej tribúny, tenisové kurty, pláž v Spišskej Novej Vsi, zábery z futbalových zápasov aj tenisových stretnutí. Keďže fotografie boli označené presným dátumom, pomerne presne približujú každodennosť rodiny Apfelbaumovej, ktorá zahynula v holokauste, jej príbuzných i známych a tiež významné udalosti mesta. 

Výstavu si môžete pozrieť do 2. júna 2023 vo foyer Spišského kultúrneho centra a knižnice (Zimná 47), vstup je voľný.

Viac informácii o podujatí Meine Jugend - Moja mladosť
Zdielať na Facebooku