Hero obrázok | spisskanovaves.eu

Podujatia

Domov / Podujatia / MÚZEUM SPIŠA - aktuálne výstavy

MÚZEUM SPIŠA - aktuálne výstavy

Výstava

MÚZEUM SPIŠA - aktuálne výstavy | spisskanovaves.eu
Popis
 • PROVINČNÝ DOM V SNV – HISTÓRIA SPIŠA 
  Historická expozícia prezentuje bohatú históriu mesta Spišská Nová Ves, v rokoch 1774 - 1876 centra Provincie XVI spišských miest. Dominujú jej drevená maketa Provinčného domu, vyhotovená na základe plánov významného staviteľa F. Bartla z roku 1786, vzácna kolekcia barokových obrazov hodnostárov provincie z roku 1775, meštianska bytová kultúra z konca 19. a prvých desaťročí 20. storočia, ako aj mimoriadne cenné zbierky zo slávneho fotoateliéru G. Matza z prelomu 19. a 20. storočia.
 • UNIKÁTNE KACHLICE Z KLÁŠTORISKA
  Múzeum Spiša v tomto roku úspešne dokončilo realizáciu projektu reštaurovania 40 unikátnych kachlíc z archeologického výskumu zaniknutého kartuziánskeho kláštora v Letanovciach v polohe Kláštorisko. Výber kachlíc si môžete pozrieť v stálej expozícii História Spiša.

 • PRÍBEH JEDNÉHO ATELIÉRU
  Prehliadka novootvorenej časti stálej expozície História Spiša, ktorá predstaví meštiansku bytovú kultúru a významný fotoateliér Matz modernými technológiami s virtuálnou prehliadkou a s možnosťou fotenia v spišskom historickom fotoateliéri.

 • RUSÍNI NA SPIŠI
  Menšina, ktorá je stále živá, nás obohacuje aj dnes. Výstava nám komplexne predstaví históriu, kultúru, náboženstvo, zvyky, tradície, remeslo a školstvo tohto etnika. Súčasťou výstavy je dokumentárny film.

 • SAKRÁLNA VÝŠIVKA AKO KULTÚRNE DEDIČSTVO - do 30. 11. 2021 
  Výšivka, ako prejav náboženského cítenia a pokory pred životom svetským i duchovným, tvorí základ tejto výstavy. Každý exemplár, ktorý tvorí túto výstavu, je príbehom tvorcu výšivky a jeho rodiny, podáva svedectvo o osobných aj historických udalostiach. Výstava je tvorená z citov, pocitov, nádeje, šťastia i nešťastia, radosti i smútku, aby sme my, i naše deti, dokázali rozoznať dobré od zlého...

 • FAREBNÁ KRÁSA PRÍRODY
  Čo má spoločné babôčka smradľavá so železitým kremeňom alebo vidlochvost ovocný s opálom? Tieto a iné vzťahy živej a neživej prírody vám priblíži výstava vďaka výnimočným zbierkam z celého sveta.

 • VLK DRAVÝ A JEHO POTOMKOVIA
  Obávaná šelma alebo vzácny živočích? Výstava vám predstaví mýtmi opradeného vlka dravého ako druh s nezastupiteľným miestom v našej prírode.

 • PRÍRODOVEDNÉ ZBIERKY POSLEDNÉHO DESAŤROČIA
  Majestátne kamzíky, roztomilé svište, vzácne minerály či motýle. Spoznajte predmety, ktoré v poslednom desaťročí obohatili prírodovedné zbierkové fondy.

 • TO NAJ Z PRÍRODY SPIŠA - Národopisné múzeum Smižany
  Objavte prírodu Spiša vďaka zaujímavostiam zo sveta rastlín, živočíchov a paleontológie.


Kontakty a informácie:
 
tel. SNV: 053 442 37 57, kaštieľ Markušovce: 0917 746 339, Smižany: 0917 746 336
lektorky@muzeumspisa.com, kastiel@muzeumspisa.com, narodopis@muzeumspisa.com  

Bližšie info
Zdielať na Facebooku