Zatvoriť popup okno s vyhľadávaním
Hero obrázok | spisskanovaves.eu

Clausthal - Zellerfeld / Nemecko

Partnerské mestá

Poloha: Dolné Sasko
Počet obyvateľov: 15 400
Dátum vzniku: Zellerfeld - r. 1532, Clausthal - r. 1554

Partnerské mestá:

  • Altenbrak (SRN)
  • Freiberg (SRN)
  • L'Aigle (Francúzsko) - r. 1972
  • Spišská Nová Ves (Slovensko) - r. 1992

Banícke mesto Clausthal-Zellerfeld vzniklo spojením miest Clausthal a Zellerfeld a je centrom Horného Harzu (Oberharz).

Počas stáročí formovala celkový život v baníckom meste ťažba strieborných rúd a hutníctvo. Ešte dnes svedčia o tejto minulosti početné národné a medzinárodné pamiatky banského priemyslu. K týmto patrí napríklad na celom svete ojedinelý systém vodného hospodárstva, dve v Nemecku najstaršie ešte zachovalé oceľové šachtové lešenia, ako aj dávno vybudovaný banícky kostol - najväčší drevený kostol Nemecka. Baníctvo v meste už od roku 1930 nie je v činnosti.

Dnes je Clausthal-Zellerfeld univerzitným mestom, mestom úradov so sídlom hlavného banského krajského úradu a so vzdelávacími zariadeniami od materskej školy až po gymnázium a odborné školy.

Je štátom uznaným liečebno-klimatickým kúpeľným mestom a miestom zimných športov. Zatiaľ čo v mestskej časti Clausthal prevažuje univerzitný život, ako aj obchodná činnosť, v mestskej časti Zellerfeld nájdeme zariadenia cestovného ruchu. Tajomným prekvapením je miestna časť Buntenbock s nádherným okolím a možnosťou oddychu v krásnej prírode obklopenej lesmi, ktorá je charakteristická pre mestá v okolí pohoria Harz. Neďaleko Clausthal-Zellerfeldu sa nachádza aj najvyšší vrch harzského pohoria Brocken s nadmorskou výškou 1142 m. K najväčším zaujímavostiam mesta patrí Banícke múzeum, kde sú v rámci prehliadok zahrnuté aj programy na tému "techniky a kultúry dejín" regiónu a kde sa nachádza aj významná zbierka minerálov. 

Školstvo:  3 základné školy,  gymnázium, odborné učilište, Technická univerzita.

Slávnostné podpísanie partnerskej listiny: 19. septembra 1992 na radnici v nemeckom meste Clausthal-Zellerfeld a následne 27. marca 1993 v koncertnej sále Reduty v Spišskej Novej Vsi

Partnerská spolupráca: Študentské výmenné pobyty a cestovný ruch.

Ďalšie info o meste na internete:  www.clausthal-zellerfeld.de
www.oberharz.de/clausthal-zellerfeld


Turistické informačné centrum:

Tourist-Information Clausthal-Zellerfeld
Bergstraße 31 (Dietzelhaus)
38678 Clausthal-Zellerfeld
Tel.: +49 (0) 5323 81024
E-mail:  info@oberharz.de
Web


Fotografie mesta

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia.