Zatvoriť popup okno s vyhľadávaním
Hero obrázok | spisskanovaves.eu

L'Aigle / Francúzsko

Partnerské mestá

Poloha: 130 km západne od Paríža
Počet obyvateľov: 10.000


Dátum vzniku: 1 000

Partnerské mestá:

Clausthal-Zellerfeld: 1972
Aigle (Švajčiarsko): 1964
Spišská Nová Ves: 2000

Školstvo: 3 materské školy, 3 základné školy, 3 kolégiá, 1 lýceum

Partnerské mesto L´Aigle je situované v oblasti nazvanej Normandia, ktorá sa nachádza na severozápade Francúzska v okolí kanálu La Manche. V súčasnosti je to jedna z najľudnatejších a najbohatších oblastí celého Francúzska. Regionálne sa rozlišuje Dolná Normandia na západe, ktorá má svoje centrum v Caen, v meste sto veží, ako sa mu hovorí pre veľké množstvo kostolov, chrámov a katedrál, a Horná Normandia na východe po obidvoch stranách dolnej Seiny s centrom v Rouene. Normandia samotná je administratívne rozdelená do 5 departmentov. Hornú Normandiu tvoria 2 departmenty : Seine-Maritime a Eure, Dolná Normandia ich má tri : Calvados, Manche a Orne, do územia ktorého patrí aj L´Aigle.

Mesto L´Aigle nachádzajúce sa v Normandii, v krajine známej výrobou syra Camembert a takisto krajinou Calvadosu, je centrom Spoločenstva obcí, ktoré tvorí približne 20.000 obyvateľov. Priemysel tejto oblasti je hlavne zameraný na metalurgiu (neželezné kovy), v rámci poľnohospodárskej výroby má primát chov dobytka V rámci firiem hrá v meste a okolí významnú úlohu hlinikáreň a fabrika pre umelú insemináciu, ktorá exportuje svoju produkciu do celého sveta. Unikátnym príkladom starodávnej architektúry Normandie je Mont-Saint Michel, ktorý je jednou z najväčších turistických atrakcií Francúzska. Celé mesto i s kláštorom je monumentálna stavba predstavujúca historicky najpamätnejšie miesto Francúzska a celej západnej Európy. Navštevuje ho obrovské množstvo turistov z celého sveta. Po Paríži a Versailles je to tretie najnavštevovanejšie miesto vo Francúzsku.

Prvé kroky spolupráce a partnerských kontaktov s mestom L´Aigle začali prostredníctvom partnerského mesta Clausthal-Zellerfeld, ktoré bolo dlhoročným partnerom francúzskeho mesta ešte pred podpisom našej zmluvy s mestom L´Aigle dňa 1. júna 2000 v L´Aigli. Týmto dňom sa tak spečatilo tzv. trojpartnerstvo miest - Spišská Nová Ves - L´Aigle - Clausthal-Zellerfeld. Partnerská spolupráca s mestom L´Aigle je v súčasnosti zameraná hlavne do oblasti školstva (študentské výmenné pobyty), cestovného ruchu, samosprávneho riadenia a i.

Ďalšie informácie o meste na internete:  www.ville-laigle.fr


Fotogaléria


Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia.