Zatvoriť popup okno s vyhľadávaním
Hero obrázok | spisskanovaves.eu

Preveza / Grécko

Partnerské mestá

Rozloha: 1036 km2
Počet obyvateľov: 58 628

Prefektúra Prevezy leží v juhovýchodnej časti Epirusu, pri brehoch zálivu Amvrakikos v blízkosti starovekého Nikopolisu. Bola založená Pyrrhusom približne okolo roku 290 pred n.l.. Tento región bol odjakživa križovatkou zeme a mora, východu a západu, spojivom pre civilizácie a ľudí. Je regiónom bohatým na prírodné krásy, ktoré sú nedotknuté rukami času, s bohatým historickým dedičstvom a perspektívnou súčasnosťou. Preveza samotná je vzdialení približne 410 km od Atén. Mesto a jeho prístav sú situované pri brehoch zálivu Amvrakikos. Územie s rozlohou 1036 km2 má 58.628 obyvateľov, z ktorého približne 23 % žije v mestách.  Centrom prefektúry je Preveza, ktorá má nespočetne veľa výhod (klíma, pobrežné zóny, chov hovädzieho dobytka atď.) a jej rozvoj je spojený najmä s primárnym sektorom (poľnohospodárstvo, chov dobytka a najviac rybárstvo) a takisto terciárnym sektorom (turizmus). Preveza je pomerne dosť bohatá na historické pamiatky. Skutočnou pýchou Prevezy sú ruiny starodávneho divadla v Nikopolise, v meste ktoré založil rímsky cisár Octavian Augustus ležiaceho 7 km severozápadne od Prevezy, ďalej hrad Pantokrator postavený v roku 1807 Ali Pashom, známe vežové hodiny v metropole Saint Charalampos a mnohé iné. Z prírodných krás milovníkov letných pláží určite upúta pláž Monolithi, ktorá je jednou 1 z najkrajších  pláží situovanou 12km severozápadne od Prevezy, lagúna v Pogonitsa s ichtyologickou stanicou. V Preveze sa v lete každoročne poriada chorálový festival a Sardine-festival. V rámci karnevalovej sezóny je obľúbený a známy tzv. „Karneval žien“.

Partnerská zmluva s mestom Preveza bola podpísaná 25. septembra 1985. Vzájomné výmeny sa od uvedeného obdobia realizovali hlavne medzi mládežou (40 detí zo Spišskej Novej Vsi navštívilo Prevezu v roku 1987 – 18 dňový pobyt), športovcami a v oblasti kultúry (Čačina). Spolupráca sa mierne oslabila a to najmä vplyvom vypuknutia vojny v Juhoslávii, ktorá bola prechodnou krajinou medzi oboma partnerskými mestami. Mesto Spišská Nová Ves sa po roku 1994 snažilo o udržanie a rozvíjanie týchto partnerských vzťahov a mesto Preveza pozývalo na viaceré významné podujatia poriadané v meste Spišská Nová Ves (SVT, 730. rokov prvej písomnej zmienky, Svetová zimná univerziáda, atď.). V súčasnosti pretrváva neustála snaha o väčšie oživenie kontaktov s mestom Preveza, čoho dôkazom bolo pozvanie predstaviteľov partnerského mesta na oficiálnu návštevu Spišskej Novej Vsi počas vrcholného podujatia t– Svetového stretnutia Spišiakov.  V rámci neho boli v Galérii umelcov Spiša prezentované všetky partnerské mestá Spišskej Novej Vsi. Nechýbala ani grécka Preveza.

informácie o meste na internete:  http://www.preveza.gr/Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia.