Najlepší športovci mesta 2013

JEDNOTLIVCI DO 19 ROKOV:

1. Michal Čuja, šortrek (154 bodov)
Medzi sto piatimi súťažiacimi v Európskom pohári juniorov na 100 metrov získal bronz, na 500 metrov striebro a vo viacboji tretie miesto. V Európskom pohári juniorov, skupina východ pri 55 účastníkov vystúpil na najvyšší stupeň.

2. Tomáš Želikovský, plávanie (149 bodov)
Vo svojej kategórii v roku 2013 utvoril slovenské rekordy v disciplínach 50 m motýlik, 50 a 100 m voľný spôsob. V roku 2013 na Slovensku nebol porazený. V zahraničí reprezentoval na medzinárodnom plaveckom mítingu v Berlíne, kde za účasti plavcov z 26 krajín Európy získal na 50 m, 100 m motýlik, 50 m, 100 m, 200 m voľný spôsob dvakrát druhé a dvakrát tretie miesto. Na Alpskom mítingu v Innsbrucku získal trikrát prvé miesto. Víťazne preň skončili preteky v Linzi a Budapešti. Utvoril nový slovenský rekord na 50 m voľný spôsob časom 25,85 sek.

3. Dávid Javorský, atletika (124 bodov, lepší pomer 1. miest)
Vedie slovenské tabuľky žiakov v skoku do výšky pre rok 2013 a je zaradený do Centra talentovanej mládeže pri Slovenskom atletickom zväze. Svoje umiestnenie potvrdil reprezentáciou Slovenska na medzinárodnom stretnutí, kde skončil druhý výkonom 185 cm, čo je jeho osobný rekord. Získal deväť prvých miest na vrcholových atletických súťažiach (Halové majstrovstvá Slovenského atletického zväzu, Majstrovstvá Slovenskej republiky, Medzinárodný míting Latka 5 miest, Halové majstrovstvá kraja, Medzinárodný halový míting).

4. Klaudia Farkašovská, atletika (124 bodov)
Je na prvom mieste v slovenských tabuľkách za rok 2013 v skoku do diaľky a viacboji, zaradená do centra talentovanej mládeže. Prvé miesto získala na siedmich atletických pretekoch v rôznych disciplínach: viacboj, skok do diaľky, skok do výšky, beh na 50 metrov. Druhým miestom sa môže pochváliť z medzinárodného mítingu a halového mítingu v skoku do výšky výkonom 155 cm. Na medzinárodnom stretnutí si zlepšila osobný rekord v skoku do diaľky na 549 cm.

5. Mária Mikolajová, futbal (98 bodov)
Kapitánka reprezentácie do 15 rokov bude reprezentovať Slovensko na Olympijských hrách mládeže v Číne. Družstvo, ktoré vedie, získalo prvenstvo na medzinárodnom turnaji Fragaria CUP. Okrem dievčenského družstva hrá aj za starších žiakov na poste záložníka. Strelou ľavačkou sa vyrovná svojim chlapčenským spoluhráčom. Svojou zodpovednosťou, prehľadom a futbalovým kumštom je oporou družstva.

JEDNOTLIVCI NAD 19 ROKOV:

1. Tatiana Bodóvá, šortrek (53 bodov)
Reprezentantka Slovenska na Olympijských hrách v Soči. Na Majstrovstvách Európy v disciplíne na 1 000 metrov a 500 metrov sa umiestnila na 8. mieste, keď za ňou zostalo 25 súperiek. Na 1 500 metrovej trati v semifinále skončila deviata. V kvalifikácii na Zimné olympijské hry sa dokázala presadiť v konkurencii 78 pretekárok.

2. Peter Slivovský, parašutizmus (30 bodov, lepší pomer 1. miest)
Reprezentant Slovenska v parašutizme. Na Majstrovstvách sveta v Dubaji sa v konkurencii 40 družstiev prebojoval s národným družstvom na 8. miesto. V pretekoch Red Bull spočívajúcich v presnosti pristátia sa družstvo umiestnilo na 2. mieste. V kategórii jednotlivcov zo 40 účastníkov P. Slivovský získal bronz. V Slovenskej lige sa umiestnil na 1. mieste.

3. Vladimír Hovaňák, basketbal (30 bodov)
Kapitán a hráč extraligového družstva. Dlhoročný mládežnícky a seniorský reprezentant. V roku 2013 bol zaradený do reprezentačného družstva, no zdravotné dôvody mu nedovolili zúčastniť sa kvalifikačných zápasov. V extralige na poste krídla odohral 35 zápasov, v ktorých zaznamenal 9,5 bodu na zápas. V sezóne 2012/2013 s družstvom získal bronzovú medailu.

4. Pavol Skalický, hokej (29 bodov)
Reprezentant Slovenska v mužstve do 20 rokov. Zúčastnil sa Majstrovstiev sveta v Malmő, kde družstvo skončilo ôsme. Aj vďaka svojim fyzickým predpokladom sa presadzuje v osobných súbojoch, vyhráva ich a rýchlosťou vzbudzuje rešpekt brankárov. Tak, ako v ligovej súťaži, rovnako boduje aj v reprezentačnom drese.

5. Peter Mlynarčík, streľba (28 bodov)
V disciplíne olympijská rýchlopaľba na Majstrovstvách Európy z 36 účastníkov skončil dvadsiaty deviaty. Na Svetovom pohári v Mníchove bol zo 61 strelcov po vyraďovacích streľbách dvadsiaty tretí. Na Majstrovstvách Slovenska získal 2. miesto, v extralige sa stal víťazom. Z Veľkej ceny Oslobodenia v Plzni si priniesol 11. miesto.

KOLEKTÍVY:

1. - 2. BK 04 AC LB, extraliga muži (99 bodov)
Družstvo pod vedením trénera Milana Černického v najvyššej celoslovenskej súťaži získalo bronzové medaily, kde v prvom kole play-off hráči BK 04 AC LB SNV zdolali súpera z Prievidze 3 : 2, v druhom kole play-off družstvo nestačilo na súpera z Komárna, ktorému podľahli 0 : 3 a v boji o tretie miesto kontumačným výsledkom 20:0 zdolali Nitru. Na medzinárodných turnajoch v Spišskej Novej Vsi a v Poľskom Przemysli družstvo obsadilo 1. miesto.

1. - 2. HC OSY (99 bo dov absolútne rovnaké výsledky)
Víťazky 1. hokejovej ligy žien. Majstrovstvá Slovenskej republiky v hokejbale ukončili druhým miestom a z European Women Champions Cup ukoristili striebornú medailu. Každoročne potvrdzujú kvalitu a spojenie mladosti so skúsenosťou, nadšenia a zápalu pre hru s profesionálnym prístupom ku každému zápasu. Preto mnohé z hráčok tvoria základnú kostru národnej reprezentácie.

3. Basketbalový klub Rűcon (77 bodov)
Klub vznikol v sezóne 2012/2013. V slovenskej extralige sa družstvo dokázalo rýchle presadiť a získalo 3. miesto. Družstvu pomohli známe tváre zo slovenskej či európskej basketbalovej scény. Kým hráčky dostali do krvi Demečkov systém, niektoré čiastkové ciele sa naplniť nepodarilo, no medaila predsa len na Spiš dorazila. Družstvo do playoff vstúpilo z nevýhodnej piatej priečky. V štvrťfinále zdolalo súpera z Piešťan 2 : 1 na zápasy. V semifinále boli dominantné Good Angels Košice, no boj o bronz BK Rűcon vyhral nad Šamorínom 2 : 1.

V kategórii  tréner  si ocenenie odniesol  Pavol Findura , ktorému sa už po tretí raz podarilo s družstvom HC OSY získať titul majsteriek SR v ľadovom hokeji. Na majstrovstvách SR v hokejbale získal 2. Miesto a ako tréner bol účastníkom Európskeho pohára majstrov v ľadovom hokeji žien. Profesionálny prístup a výsledky ho odmenili funkciou asistenta reprezentačného trénera.

V kategórii  zaslúžilý športovec, funkcionár, jubilant boli ocenení  Oliver Čík, Rudolf  Bőtcher, Jozef  Borz, Milan Krokavec, Jozef Kukoľ  Ján Mlynarčík .

Osobitnou  cenou primátora boli tentoraz odmenení dvaja športovci.
Lukáš Daniel je nositeľom titulu Majstra Slovenska v pištoľových disciplínach. Pravidelne sa zúčastňuje kôl Svetových pohárov a Majstrovstiev Slovenska v kategórii muži v disciplíne rýchlopalná pištoľ. V sezóne 2014 sa pripravuje na nominačné súťaže na Majstrovstvá sveta v Granade a na preteky Svetového pohára v Mníchove. Rád by zabojoval o miestenku na olympiádu v roku 2016.
Plavkyňa  Barbora Mišendová je 13-násobnou Majsterkou SR v žiackych kategóriách, 13-násobnou juniorskou majsterkou SR, držiteľkou 11 rekordov, dvojnásobnou finalistkou Majstrovstiev Európy juniorov, dvojnásobnou semifinalistkou Majstrovstiev sveta juniorov, 10-násobnou juniorskou a 2-násobnou seniorskou majsterkou SR. Účastníčka Svetového pohára seniorov v Dubaji a Dohe. V roku 2012 bola Slovenskou plaveckou federáciou vyhlásená za Objav roka 2012 a v roku 2013 ju Slovenská plavecká federácia vyhlásila za najúspešnejšiu juniorskú reprezentantku.