Najlepší športovci mesta 2014

JEDNOTLIVCI DO 19 ROKOV:

1. Tomáš Želikovský, plávanie (121 bodov)
V roku 2014 sa stal 7-krát majstrom SR a v krátkom bazéne vytvoril 2 nové slovenské rekordy. Na medzinárodnej súťaži v Berlíne na 100 m motýlik získal prvenstvo. Zlaté medaily získal na Letných majstrovstvách Slovenska na 50, 100 a 200 m voľným spôsobom. Na Zimných majstrovstvách Slovenska okrem disciplín 50, 100 a 200 m voľným spôsobom, pridal prvenstvo aj na 100 m motýlik.

2. Martin Molčan, box (94 bodov)
Na Majstrovstvách Slovenska Únie boxerských klubov sa stal majstrom SR v kategórii starší dorast. Na Majstrovstvách Slovenska Slovenskej boxerskej federácie sa stal víťazom. Vo váhovej kategórii do 64 kg sa zúčastnil Memoriálu Júliusa Tormu v Prahe, kde si vybojoval prvenstvo.

3. Alica Porubská, šortrek (85 bodov)
V Európskom pohári juniorov v disciplíne 1 000 m za sebou nechala 74 účastníkov, v disciplíne 500 m zo 77-člennej konkurencie obsadila 9. miesto a vo viacboji získala 4. miesto v 77-člennej konkurencii. Na Majstrovstvách sveta juniorov v disciplíne 1 000 m spomedzi 66 pretekárov bola dvadsiata druhá.

4. Martin Bodnár, ľadový hokej (71 bodov)
Talentovaný hráč, ktorý vo svojom veku hráva v dorasteneckom družstve, párkrát si to skúsil aj s mužmi. V hokejovej extralige dorastu s kolektívom vybojoval 3. miesto. O jeho perspektívach a športovom raste hovorí aj fakt, že reprezentuje krajinu vo výbere 17 aj 18-ročných.

5. Juraj Hric, duatlon, triatlon (71 bodov)
V roku 2014 absolvoval Slovenský pohár s 18 kolami, z ktorých si pripísal 8 absolútnych víťazstiev. V Brne suverénne zvíťazil. V Slovenskom pohári skončil druhý. V tejto istej súťaži v kategórii triatlon žiakov bol prvý. Stal sa majstrom SR v duatlone.

JEDNOTLIVCI NAD 19 ROKOV:

1. Pavol Skalický, ľadový hokej (60 bodov)
S družstvom seniorov Spišská Nová Ves vybojoval v 1. hokejovej lige 8. priečku, v juniorskej extralige 9. miesto. Ako hráč HC Košice získal majstrovský titul. Svojou hrou zaujal reprezentačných trénerov a významným podielom prispel k získaniu bronzových medailí na Majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov.

2. Tatiana Bodová, šortrek (53 bodov)
V roku 2014 sa zúčastnila na Zimných olympijských hrách v Soči, kde zo 78 účastníčok v disciplíne 1 500 m získala 29. miesto. Na Majstrovstvách sveta v disciplíne 1 000 m z 39 pretekárok bola 19. a na 500 metrovej trati sa umiestnila na 15. mieste.

3. Miroslav Čmeľ, plávanie (52 bodov)
Na medzinárodnom Pohári priateľstva získal 1. miesto na 100 m motýlik, na Veľkej cene Dolného Kubína získal dve zlaté medaily na 50 m a 100 m voľným spôsobom v konkurencii 4 zahraničných a 26 domácich klubov. Štyri prvenstvá z medzinárodných pretekov v Humennom, kde súťažilo 8 zahraničných a 14 domácich klubov. Na Zimných majstrovstvách Slovenska si v konkurencii 48 pretekárov vyplával 3. priečku.

4. Ladislav Vikartovský, parašutizmus (45 bodov)
Má na svojom konte 2 500 zoskokov. Na Majstrovstvách SR Para Ski získal trikrát 1. miesto: v disciplíne na presnosť pristátia ako jednotlivec, v kolektíve i absolútnom hodnotení kombinácií jednotlivcov. Na Majstrovstvách Slovenska dvakrát 1. miesto a raz druhé. Na MS v celkovom hodnotení jednotlivcov zo 122 účastníkov bol 36., v celkovom hodnotení tímov ôsmy. 75. miesto na Svetovom pohári, za sebou nechal 135 pretekajúcich. V Slovenskej lige v hodnotení jednotlivcov skončil prvý.

5. Ján Brutovský, basketbal (39 bodov)
Dlhoročný mládežnícky reprezentant v kategóriách U16, U18 a U20, kde patril medzi najlepších hráčov na Slovensku. Často nastupuje v základnej zostave ako hráč extraligového BK 04 AC LB. Jeho výborné obranné schopnosti využíva tréner extraligového družstva hlavne v náročných stretnutiach SBL. V sezóne 2013/2014 vybojoval s družstvom 9. miesto.

KOLEKTÍVY:

1. Volejbalový klub, extraliga ženy (114 bodov)
Pod vedením trénera Ondreja Spišáka a asistenta Radovana Žigraja sa v sezóne 2013/2014 družstvo umiestnilo na 5. mieste. Zmena v kádri, keď do družstva prišli 4 legionárky, sa podpísala na atmosfére v kolektíve, ktorý hrá kompaktnejšie. Vyrovnaný tím, najlepšia nahrávačka extraligy a výsledok: po 1. časti súťaže prvá priečka v tabuľke, postup do semifinále Slovenského pohára.

2. COMPACT, parašutistická skupina (110 bodov)
Majstrovstvá Slovenska Para SKi na presnosť pristátia: 1. miesto, absolútne hodnotenie tímov: 1. miesto; Majstrovstvá Slovenska: presnosť pristátia: 1. miesto; Slovenská liga: absolútne hodnotenie: 1. miesto; súťaže Compact CUP: Beskydský pohár: prvé miesta. Svetový pohár WPC Belluno zo 49 tímov 12. miesto. Majstrovstvá sveta z 24 tímov dosiahnuté 8. miesto. Individuálne členovia COMPACT-u získali 25 medailí.

3. HC OSY (96 bodov)
Po troch sezónach s prvenstvom, v sezóne 2013/2014 skončili druhé za Popradčankami. Na Majstrovstvách Slovenska v hokejbale si z 10 družstiev HC OSY vybojovali 4. priečku. V sezóne 2014/2015 sa na ľade strieda 20 hráčok. Niektoré z nich hrávajú aj za ŠKP Bratislava.

V kategórii  tréner roka zvíťazila Milada Petková členka Športovo-streleckého klubu RD a aktívna trénerka mládeže v ZŠ Z. Nejedlého. V roku 2014 oslávila 25 rokov trénerskej činnosti. Vychovala strelcov, z ktorých sa dostali do národnej reprezentácie Ján Benko, Marcel Hlinka a Klaudia Garčalová; dosiahli vynikajúce výsledky aj na Majstrovstvách Európy. Na konte jej zverencov sú viaceré slovenské rekordy.

V kategórii  Zaslúžilý funkcionár, tréner, športovec bolo ocenených 10 osobností športového života:  Ľubomír Jetš, Eduard Kessel, Ján Klempár, Ján Lehoczký, Ján Magdoško, Anton Rusnák, Vincent Spišák, Ľudovít Švihla, Ján Urban, Štefan Vass .