Najúspešnejší športovci mesta za rok 2018

V stredu 27. februára 2019 v Dome kultúry Mier na slávnostnom vyhlásení najúspešnejších športovcov, kolektívov, trénerov  aj zaslúžilých bývalých reprezentantov spišskonovoveských športových klubov sa stretla športová verejnosť, fanúšikovia a, hlavne, nominovaní športovci.

Kolektív

1. Karate klub IGLOW

Pretekári klubu získali v disciplíne kumite 514 medailí. Z majstrovstviev Európy si priviezli zverenci Jaroslava Javorského 3. a 4. miesto. Na Svetovom pohári juniorov a kadetov vybojovali 1. a 2. miesto. Z majstrovstiev Slovenska si priniesli 24 domácich titulov. Sú 8-násobnými víťazmi Slovenského pohára. V širšej reprezentácii je zaradených 8 členov klubu a 5 karatistov bude reprezentovať Slovensko na európskom šampionáte kadetov a juniorov.

2. Aeroklub
Klub reprezentuje posádka v zložení Ján Šabľa mladší ako pilot a Dalibor Gonda ako navigátor. Stali sa majstrami sveta v súťaži národných tímov Sports man, keď uspeli v konkurencii 49 posádok z 15 krajín. Okrem toho zaznamenali na svetovom šampionáte 2. miesto v kategórii pilotov s náletom do 500 hodín a tretí boli v presnosti pristátia. V disciplíne leteckej relly na Majstrovstvách Slovenska skončili druhí.

3. Tenisový klub
Rok 2018 bol pre klub najúspešnejší. Po víťazstvách nad Matúškovom a Trnavou prehrali Spišiaci až vo finále s reprezentačnou špičkou TJ STU Bratislava. Napriek tomu získali v extralige historické druhé miesto. V záverečnom kole družstvo reprezentovali Lukáš Klein, Jaroslav Pospíšil, Michal Pružický, Dominik Šproch, Juraj Simčák a Matúš Hadidom. Za zmienku určite stojí semifinálové víťazstvo Lukáša Kleina nad Andrejom Martinom.

JEDNOTLIVCI DO 19 ROKOV
1. Maroš Janovčík
Člen Karate Klubu IGLOW,  vedie svetový rankinkg v kategórii Kumite kadeti 70 kilogramov spomedzi 300 pretekárov. Vyhral 4. kolo Svetového pohára v 67-člennej konkurencii, v 2. kole Svetového pohára bol spomedzi 58 karatistov druhý najlepší. Skvelé je aj jeho celkové prvenstvo v Slovenskom pohári vo svojej kategórii. Konkurenciu zdolal aj v súťažiach Budapešť Open, Croatia Open či Hungarian Open. Na Majstrovstvách Slovenska skončil druhý.

2. Petra Rusnáková
Členka športového klubu STEZ, úspešná šorttrekárka obhájila minuloročnú pozíciu. Vekom stále juniorka reprezentovala na Svetovom pohári v Salt Lake City dospelých. Z 37 účastníkov v pretekoch na 1 000 metrov sa umiestnila na 13. mieste a utvorila slovenský rekord. V Poľsku na Európskom pohári juniorov zvíťazila v disciplínach na 500 m, 1 000 m a 1 500 metrov. Rovnako trikrát uspela aj v druhom kole Európskeho pohára juniorov. Navyše, sa stala ústrednou postavou na nedávnom Európskom olympijskom festivale mládeže, keď si zo Sarajeva priviezla dve zlaté a jednu striebornú medailu.

3. Zoja Zmnikovalová
Členka Karate klub Iglow a juniorského olympijského tímu. Na európskom šampionáte v kategórii kadetiek – do 54 kg získala bronzovú medailu. V 1. a 2. kole Slovenského pohára v kategórii 16 – 17-ročných do 59 kg bola prvá.  Stala sa víťazkou Slovenského pohára za rok 2018! Okrem toho skončila druhá na Majstrovstvách Slovenska v Trnave. Za svoje výsledky bola ocenená aj ministerkou školstva.

4. Matej Baluch
Atlét AŠK Slávia, reprezentant Slovenska v behu na 110 metrov cez prekážky a 400 metrov cez prekážky. Na Majstrovstvách Slovenska do 23 rokov vyhral svoj obľúbený pretek – 110 m cez prekážky. Na Majstrovstvách Slovenska  juniorov bol trikrát druhý, medzi dospelými skončil 2. v behu na 110 metrov aj 400 metrov cez prekážky.

5. Nora Jenčušová
Členka CEA Schwabik Cycling, Športový klub Iglovia, multišportovkyňa, ktorá strieda cyklistiku s atletikou a plávaním. Na domácich majstrovstvách v cyklistike nechala za sebou zvyšnú konkurenciu 67 pretekárov. Na Majstrovstvách Slovenska v triatlone získala 1. miesto v disciplíne šprint triatlon a prvá bola aj na Medzinárodnom maratóne mieru v minimaratóne, tiež na Majstrovstvách Slovenska v duatlone v disciplíne kros duatlon.

JEDNOTLIVCI NAD 19 ROKOV

1. Branislav Brozman

Člen Lyžiarskeho klubu, ktorý ako navádzač priviedol Jakuba Kraka na paraolympiáde v Pjongčangu v Super G k zisku zlatej medaily. V zjazde skončili druhí. Obrovský slalom na paraolympiáde priniesol ďalší vynikajúci výkon, ktorého výsledkom  bola strieborná medaila. A nakoniec slalom a znova druhé miesto.

2. Dominik Imrich
Člen Karate Klubu IGLOVIA v športovej disciplíne kumite do 60 kg. Na európskom šampionáte v Novom Sade sa v konkurencii 33 pretekárov umiestnil na 4. mieste. Na Majstrovstvách seniorov v Madride v konkurencii 87 pretekárov získal veľmi cenný bronz. Na Majstrovstvách Slovenska vo vekovej kategórii juniori triumfoval, medzi  seniormi skončil tretí. Ocenený bol aj ministerkou školstva za výsledky v roku 2018.

3. Tomáš Kamas
Vytrvalostný bežec, člen TJ Tatran. Vlani absolvoval 47 pretekov, vyhral Bežeckú ligu okresu Spišská Nová Ves. Cenné je aj tretie miesto z polmaratónu v rámci Medzinárodného maratónu mieru spomedzi 728 bežcov. Druhý bol na Majstrovstvách Slovenska do vrchu s prevýšením 534 metrov. Na východoslovenskej Veľkej cene vytrvalcov v konkurencii 2 472 účastníkov mu patrilo v absolútnom poradí fantastické 2. miesto. V slovenských tabuľkách za rok 2018 v absolútnom poradí sa umiestnil na 8. mieste medzi 11 337 bežcami.

4. Adam Antoni
Basketbalista aj v minulej sezóne zostal verný farbám BK 04AC LB. Na Spiši pôsobí aj v tejto sezóne pod vedením trénera Georgiosa Bitzanisa, s tímom sa prebojoval do semifinále Slovenského pohára mužov. Na palubovke je jeho číslo 16 čoraz viditeľnejšie. Jeho priemer viac ako 20 minút a vyše 7 bodov na zápas ho radí medzi dôležité piliere hry Novovešťanov.

5. Peter Mlynarčík
Člen Športovo-streleckého klubu Rušňové depo.  Zvíťazil v  extralige, v streľbe z rýchlopalnej pištole 2 x 30. Na Majstrovstvách Slovenska obsadil 2. miesto v streľbe zo štandardnej pištole. V tej istej súťaži v disciplíne rýchlopalná pištoľ získal striebornú medailu. Na Majstrovstvách Českej republiky v streľbe štandardná pištoľ 3 x 20 bol takisto druhý.

Tréner roka

Jaroslav Javorský, ako tréner Karate klub IGLOW pôsobí od roku 1992. Je držiteľom šiesteho danu v karate. Reprezentačný kouč, člen výkonného výboru Slovenského zväzu karate, člen komisie štátnej reprezentácie, držiteľ certifikátov WKF, čiže svetovej federácie karate. Vlani s pretekármi získal 514 medailí z 35 súťaží, z toho 24 titulov majstra Slovenska. V širšej nominácii národného tímu Slovenska je 11 členov klubu, na majstrovstvá Európy sa nominovalo 5 pretekárov Karate Klubu Iglow.

Osobitná Cenu  primátora mesta

Michal Sabovčík. S lezením začal ako 14-ročný na Tomášovskom výhľade. V súčasnosti sa člen Clim Beer - tímu okrem lezenia, práce a štúdia venuje nádejným horolezcom. Dosiahol viaceré významné výstupy: v roku 2008 Grand Paradiso 4 061 m, Matterhorn 4 478 m, Peak Lenina 7 134 m. Nezabudnuteľný je aj jeho výstup v roku 2017 na Himaláje, keď zdolal prvú osemtisícovku – jednu z najobávanejších Dhaulágirí s nadmorskou výškou 8 167 m nad morom (hovorí sa jej hora smrti). Jeho najbližším cieľom je projekt SEVEN VIRGIN SUMMITS, v rámci ktorého plánuje s paraglidistom Jurajom Koreňom vyliezť sedem nedotknutých vrcholov na siedmich svetadieloch sveta a následne z nich zletieť s padákom.

Zaslúžilý funkcionár, tréner a  športovec
Peter Danko – bývalý futbalový stredopoliar, pôsobil ako asistent trénerov družstva dospelých v Spišskej Novej Vsi, trénoval viaceré tímy na Spiši. Dodnes sa aktívne zaujíma o výsledky a pôsobenie FK NOVES Spišská Nová Ves.
Ján Dulaj – spoluzakladateľ hokejového oddielu Dukla a Vojenskej telovýchovnej jednoty Dukla Spišská Nová Ves pri vojenskom útvare. Mal a ešte stále má najbližšie k volejbalu. Ako rozhodca to dotiahol až do prvej slovenskej ligy. Bol aj predsedom Krajského volejbalového zväzu.
Jaroslava Holubárová – pripravuje mladých krasokorčuliarov, pričom ľadová plocha je jej druhým domovom od šiestich rokov. Jej rukami prešlo veľa krasokorčuliarov, ktorí sa umiestňovali na popredných priečkach.
Ladislav Mačupa – bývalý úspešný futbalista Tatrana Prešov, Dukly Kroměříž, Dukly Brno či Starej Ľubovne. Po presťahovaní sa do Spišskej Novej Vsi pôsobil v Telovýchovnej jednote Lokomotíva Bane. Bol tiež predsedom tenisového oddielu, ktorý sa podieľal na organizovaní majstrovstiev Slovenska v niekoľkých kategóriách.
Ján Mlynarčík – predseda a zakladateľ Športovo-streleckého klubu Rušňové depo, tréner II. kvalifikačnej triedy s B licenciou športovej streľby. Od futbalu a motokrosu prešiel k športovej streľbe, ktorej sa venuje dodnes. Odmenou za prácu je kompletná zbierka vyznamenaní od Slovenského streleckého zväzu.
Jana Petreková – dlhoročná členka TJ Tatran. Je mnohonásobnou majsterkou Východoslovenského kraja v behu na 400 a 200 m. Patrila k najčastejšie bodujúcim atlétkam v súťaži družstiev v disciplínach 200 m, 400 m, skok do diaľky, štafeta či hod oštepom. Darilo sa jej na majstrovstvách Československa aj Slovenska.
Ján Slebodník –mimoriadne úspešný hokejový tréner, jeho trénerskými rukami prešli také známe mená ako Vaic, bratia Hudáčkovci, Bakoš, Jánošík, Jasečko, Karafa, Potenga či Muránsky.
Ľudmila Strache – reprezentantka Československa, členka TJ Tatran, neskôr Atletického športového klubu Slávia. Trojnásobná majsterka Československa v behu na 800 metrov, mnohonásobná majsterka v behu na 800 metrov, 1 500 metrov a v cezpoľnom behu. Dodnes je držiteľkou slovenského rekordu v behu na 600 metrov v kategórii dorasteniek.