„Naše mesto je členom ZMOS-u aj Únie miest Slovenska a plne súhlasíme so závermi mimoriadneho snemu ZMOS. Svojím rozhodnutím prideliť samosprávam menej financií nás táto vláda, v úvodzovkách, zareže. V súčasnosti nám chýba 800-tisíc až milión eur na dofinancovanie elektrickej energie, ktorej cena vzrástla. Predpokladaný nárast, ktorý vyplýva z vopred daného algoritmu, by sme jednoznačne využili na krytie zvýšených cien energií. Ak nechceme zľaviť zo štandardu poskytovaných služieb, tak nás rozhodnutie vlády donúti dvíhať dane a poplatky. Je to nezodpovedné a nekoncepčné rozhodnutie,“ tvrdí primátor Spišskej Novej Vsi
Pavol Bečarik.
Podľa neho je argumentácia šetrenia a menších investícií svedectvom o tom, že niekto nevie, aký je rozdiel medzi kapitálovými a bežnými výdavkami miest a obcí.
„Podľa súčasných pravidiel o hospodárení nemôžu byť kapitálové financie, aj v prípade šetrenia na investíciách, použité na krytie bežných výdavkov. Energie platíme z toho istého balíka ako kosenie trávy, údržbu ciest, dotácie na materské školy alebo domov dôchodcov, základnú umeleckú školu, centrum voľného času, ale aj šport a kultúru. Zníženie príspevku pre obce a mestá sa dotkne všetkých spomínaných kapitol,“ hovorí P. Bečarik.
Riešenie vidí hlava Spišskej Novej Vsi minimálne v zmene rozpočtových pravidiel, ktoré by umožnili samospráve voľnejšie narábanie s financiami. Ale najlogickejšie je, podľa primátora Bečarika, neznižovať mestám potrebné financie
. „Vyzývam vládu, aby to nerobila. Namiesto podpory za to, že sme dva roky stáli v prvej línií a riešili sme krízové situácie, nám nepomohla s vykrytím strát z nárastu cien energie a navyše nás chce pripraviť o ďalšie financie. Takže nás „zareže“ dvakrát. Očividne nás núti k znižovaniu štandardu služieb poskytovaných obyvateľom mesta. Tomu musíme zabrániť,“ dodáva P. Bečarik.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––