MÚZEUM SPIŠA - aktuálne výstavy

Typ podujatiaVýstava

Obrázok podujatia MÚZEUM SPIŠA - aktuálne výstavy

Popis


V Múzeu Spiša môžete vidieť tieto výstavy: 

 • PROVINČNÝ DOM V SNV – HISTÓRIA SPIŠA / stála expozícia
  Historická expozícia prezentuje bohatú históriu mesta Spišská Nová Ves, v rokoch 1774 - 1876 centra Provincie XVI spišských miest. Dominujú jej drevená maketa Provinčného domu, vyhotovená na základe plánov významného staviteľa F. Bartla z roku 1786, vzácna kolekcia barokových obrazov hodnostárov provincie z roku 1775, meštianska bytová kultúra z konca 19. a prvých desaťročí 20. storočia, ako aj mimoriadne cenné zbierky zo slávneho fotoateliéru G. Matza z prelomu 19. a 20. storočia.

 • PRÍRODA SPIŠA
  Prírodovedná expozícia začína netradične prezentáciou histórie múzejníctva na Spiši a prvého Paltzmannovho múzea v Spišskej Novej Vsi. Inštalácia originálnych zbierok z múzea rodiny Csákyovcov umožňuje nahliadnuť do ich kaštieľa v Hodkovciach. Poznatky o múzeách a osobnostiach prírodovedy a múzejníctva Spiša získajú návštevníci vďaka obsahu multimediálneho infokiosku. Druhá miestnosť predstavuje prvé unikátne prírodovedné zbierky Múzea Spiša a rôznorodosť jeho zbierkových fondov, ktoré sú prezentované ako kabinet prírodnín z geologických, paleontologických, botanických a zoologických zbierok múzea. Tretia miestnosť tvorí interaktívny vstup do hlavnej časti expozície a návštevníkovi predstavuje Spiš a jeho geomorfologické celky. Dominantným prvkom miestnosti je práve interaktívna 3D mapa Spiša.

 • ŠKOLA V MÚZEU

  Zažite hodiny vlastivedy a geografie v expozícii Príroda Spiša, kde sa vďaka inovatívnym prvkom v podobe reliéfnej mapy Spiša s projekciou a interaktívnej steny stane vyučovanie atraktívnejším.

 • NA PRECHÁDZKE PRÍRODOU - do 5. 6. 2024
  Tu môžete objavovať tajomstvá sveta minerálov a hornín a spoznať rozmanitosť živej prírody na výstave, vďaka ktorej sa vyberiete na prechádzku cez lúku, les či okolo vody.

 • MOTÝLIA CESTIČKA

  Sprievodný program k prírodovedným výstavám pre školské skupiny, vďaka ktorému sa deti vyberú na dobrodružnú cestu plnú zaujímavých úloh a objavia tajomstvá živej a neživej prírody.

 • NEMCI NA SPIŠI - do 31. 3. 2024
  Spišskí Nemci mali veľkú zásluhu na vzniku nesmierneho kultúrneho bohatstva Spiša. Vďaka nim môžeme obdivovať krásu starobylých spišských miest a mestečiek. Výstava prezentuje náboženstvo, školstvo, tlač, športové, kultúrne aktivity, zamestnanie, osobnosti, ľudový odev, ľudové zvyky a tradície spišských Nemcov.

 • 150 ROKOV UHORSKÉHO KARPATSKÉHO SPOLKU - do 30. 4. 2024  KAŠTIEĽ A LETOHRÁDOK DARDANELY, MARKUŠOVCE
  Prostredníctvom SMART prehliadky expozícií sa dozviete zaujímavé informácie zo zákutí kaštieľa, nakuknete do práce reštaurátorov alebo si vypočujete
  melódie historických hudobných nástrojov.

 • Expozícia historického nábytku
 • Osudy Máriássyovcov z markušovského kaštieľa
 • Expozícia klávesových hudobných nástrojov v letohrádku 
 • Kultúrne dedičstvo židovskej a rómskej menšiny

  Výstava v kaštieli v Markušovciach a priľahlom parku prostredníctvom zbierok, fotografií a ďalšieho zaujímavého obrazového materiálu predstavuje dejiny a kultúru Židov a Rómov z Markušoviec a okolia.Kontakty a informácie:
 
SNV: tel. 053 442 3757, lektorky@muzeumspisa.com,
Kaštieľ Markušovce: 0917 746 339, kastiel@muzeumspisa.com

Viac informácii o podujatí MÚZEUM SPIŠA - aktuálne výstavy
Zdielať na Facebooku