Zatvoriť popup okno s vyhľadávaním
Hero obrázok | spisskanovaves.eu

Podujatia

Domov / Podujatia / MÚZEUM SPIŠA - expozície a výstavy

MÚZEUM SPIŠA - expozície a výstavy

Výstava

MÚZEUM SPIŠA - expozície a výstavy | spisskanovaves.eu
Popis

STÁLE EXPOZÍCIA HISTÓRIA SPIŠA:

DEJINY SPIŠSKEJ NOVEJ VSI

Historická expozícia Múzea Spiša sa skladá zo štyroch častí: prvá sa venuje stavebnému vývoju Provinčného domu, druhá dejinám Provincie XVI spišských miest, tretia dejinám Spiša a štvrtá dejinám Spišskej Novej Vsi. Dejiny Spiša približujú predovšetkým špecifickú správnu štruktúru regiónu v období stredoveku. Popri samotnej župe sa vytvorili samosprávne celky: Spoločenstvo spišských Sasov, Stolica X spišských kopijníkov a gelnický banský okruh. Expozícia prezentuje najcennejšie zbierky múzea s dôrazom na obdobie stredoveku a novoveku.


PRÍRODA SPIŠA - I. etapa

Prvé miestnosti expozície prekvapia návštevníkov témou, obsahom aj výtvarným riešením. Prírodovedná expozícia začína netradične prezentáciou histórie múzejníctva na Spiši a prvého Paltzmannovho múzea v Spišskej Novej Vsi. Inštalácia originálnych zbierok z múzea rodiny Csákyovcov umožňuje nahliadnuť do ich kaštieľa v Hodkovciach. Poznatky o múzeách a osobnostiach prírodovedy a múzejníctva Spiša získajú návštevníci vďaka obsahu multimediálneho infokiosku. Druhá miestnosť predstavuje prvé unikátne prírodovedné zbierky Múzea Spiša a rôznorodosť jeho zbierkových fondov, ktoré sú prezentované ako kabinet prírodnín z geologických, paleontologických, botanických a zoologických zbierok múzea. Tretia miestnosť tvorí interaktívny vstup do hlavnej časti expozície a návštevníkovi predstavuje Spiš a jeho geomorfologické celky. Dominantným prvkom miestnosti je práve interaktívna 3D mapa Spiša.


SPIŠSKÁ ŽUPA - 100 ROKOV OD ZÁNIKU / 20. 10. 2022 - 30. 5. 2023 

Výstava predstavuje prierezovo sedem storočí existencie administratívneho celku, ktorý sa radil k najznámejším a najvýznamnejším v stredoeurópskom priestore. Počas stáročí ho charakterizovalo pestré národnostné i náboženské zloženie jeho obyvateľstva, ako aj špecifická správna štruktúra. Súčasťou výstavy sú mapy regiónu, ktoré neboli dosiaľ prezentované. Bohaté dejiny Spišskej župy, ktoré majú svoj počiatok v 12. storočí sa návštevníkom priblížia chronologicky podľa jednotlivých storočí. Na výstave sú viaceré zbierkové predmety múzea k danej téme prezentované verejnosti po prvýkrát.

KAMUFLÁŽ  / 23. 5. 2022 - 21. 5. 2023 
Ľudia už od nepamäti nachádzajú inšpiráciu v prírode, ktorá vo svojej prirodzenej dokonalosti bola a dodnes je námetom nielen pre umelcov – básnikov a literátov, maliarov či sochárov, ale i pre vedcov a konštruktérov, ktorým pozorovanie prírody a života v nej ponúklo nejedno riešenie v letectve, námorníctve, armáde, architektúre, dizajne alebo v móde. Kamufláž je názov autorskej výstavy zoologičiek Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici – Kataríny Dvořáčkovej a Renáty Kapustovej. Návštevníci Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi môžu navštíviť jedinečnú interaktívnu výstavu o dômyselných spôsoboch a rozmanitých možnostiach a príčinách maskovania zvierat, ktorá sa zároveň snaží predstaviť prírodu ako nevyčerpateľnú studnicu nápadov a riešení pre každodenný súčasný život človeka v civilizovanom svete. 

60 ROKOV KLUBU ŠPORTOVÉHO POTÁPANIA MANTA  /  21. 9. 2022 - 30. 11. 2022

Pohľad do sveta ukrytého pod hladinou prostredníctvom výstavy tematických fotografií od ôsmich nadšených potápačov a fotografov: Jozef Dolanský, Ivan Probier, Valentín Hvizdoš, Oliver Krajňak, František Ondruš, Ron Kemp, Adolf Cetera, Radovan Ondirko. Výstavu dopĺňajú potápačské artefakty pripomínajúce históriu potápania, ako aj potápačská fotografická a filmová technika.


Informácie/kontakt:
Múzeum Spiša, Letná 50, Spišská Nová Ves
Tel. 053 442 37 57,  0917 746 340

Viac informácii o podujatí MÚZEUM SPIŠA - expozície a výstavy
Zdielať na Facebooku

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia.